Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 21 jul 2025 01:49

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 13 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 01 jun 2012 17:04 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 01 apr 2012 17:09
Indlæg: 23
hey pyh..

Jeg har røget gemmen mange år nu, og har altid været lidt chubby..
Men her inden for de sidste 2 måneder har jeg ikke haft nogen appetit og har tabt mig del, da jeg ikke får de der vilde æde flip..

Kan det virkelig skyldes hashen?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 jun 2012 17:13 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 sep 2011 00:41
Indlæg: 190
Sagtens, hash kan have stor indflydelse på ens appetit.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 jun 2012 17:21 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 apr 2010 18:10
Indlæg: 286
Sagtens, hash kan have stor indflydelse på ens appetit.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 jun 2012 18:11 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 09 jul 2010 09:47
Indlæg: 95
Geografisk sted: Omnipresent
Kan det godt, har set det ske for mange. Mest de forbrugere der udvikler tolerance. Hash -> Forøget dopamin og mange forskellige hormoner. Ved længere tids brug bliver kroppen vandt til for store mængder "appetithormon", og producerer derfor selv mindre af det - deraf mindsket appetit :) Er ikke 100 på hvad der præcist sker, men effekten hedder vist homeostasis (når man taler om hormoner).

_________________
My thoughts follow my feelings, that is how I think,
the sceptics are rarely convinced, their feelings are exempt.
What is the point of thought, if you can not control the result,
what is it worth - if anything at all?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 jun 2012 08:56 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 01 apr 2012 17:09
Indlæg: 23
Okay det lyder sku godt klogt..
Men tak for svaret.. :)


Top
 Profil  
 
Indlæg: 09 jun 2012 20:27 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 aug 2011 17:33
Indlæg: 326
Jeg kender en der var kæmpe fed. Efter han begyndte på daglig hashrygning er han nu meget undervægtig, og mener selv at det har hashen der stjal hans appetit.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jun 2012 04:09 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 23 sep 2007 12:14
Indlæg: 289
Geografisk sted: Århus
De fleste bliver meget sultne af at ryge hash, og får såkaldt 'fråderen på'. Jeg får selv tit fråderen på af at ryge. Men det svinger dog lidt fra strain til strain, samt fra periode til periode. De fleste får det, men nogle gør ikke. Specielt mere sative prægede strains synes jeg kan gøre end mere 'high' og mindre 'stenet' og man bliver nærmest for optaget af sit trip til at spise. Sulten sniger sig ikke rigtig ind i sådan en skævert, medmindre man selv begynder bevidst at aflede tankerne i retning af mad. Derudover kan det også have noget med madvaner at gøre. Usuande madvaner fører ikke nødvendigivs til at man tager på, og jeg kender flere som spiser meget usundt, er meget tynde, mens nogle som spiser sundt (dog ofte også meget) tager på. Det handler meget om mængde ift. hvad man spiser. Hash har det med at give en lyst til usund mad, men hvis man føler at man får dækket sine madbehøv, uden at de egentligt dækkes ordentligt, via usunde såvel som sunde fødevarer, kan man godt tabe sig. Min pointe er, at hash har en tendens til i hvert fald at ændre ens madvaner i længere tid hvis man ryger meget, og det er langt mere afgørende at kigge på hvordan de har ændret sig, snarere end blot at antage at "hash gør en sulten så man burde tage på".

_________________
"The intuitive cognition with anti-nihilism is a trigger for latent infant violence"


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jun 2012 13:00 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 26 sep 2008 11:39
Indlæg: 189
Jeg bliver altid et fråder animal efter nogle timer når jeg ryger. Den værste jeg har lavet var en fransk vaffel med peanut butter på i mangel på andet. Det gør jeg så aldrig igen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 11 jun 2012 13:26 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 08 jan 2007 02:56
Indlæg: 516
Geografisk sted: Inde i pejsen.
Den centrale appetitregulering
De ovenfor beskrevne perifere signaler virker for manges vedkommende på appetitregulerende centre i hypothalamus, hvorunder nukleus arkuatus anses for at være et centralt center i den fysiologiske appetitregulering. Foruden nucleus arcuatus (ARC) modtager hjernestammens nucleus tractus solitarius (NTS) samt area postrema (AP) input fra vagale afferenter samt en række cirkulerende faktorer, og disse centre samspiller med hypothalamus(15,18). Hypothalamus er ligeledes i samspil med nukleus accumbens, hvorved appetitreguleringen kommer til at interagere med hjernens belønningscenter. Her vides aktivering af de såkaldte cannabinoid-receptorer (receptorer for cannabis, men også endocannabinoider, cannabis-lignende stoffer, som produceres i kroppen) at påvirke appetitten(19).

Opdagelsen af det appetithæmmende hormon leptin og påvisningen af receptorer for leptin i arcuatuskernen har betydet et gennembrud for udforskningen af de mekanismer, der indgår i den centrale appetitregulering. F.eks. ved man, at visse mutationer i gener, der koder for nogle af de medvirkende receptorer, er ansvarlige for ikke helt få tilfælde af tidlig udviklet fedme. Det øgede kendskab til de signalstoffer, der medvirker, har derfor skabt forventninger om, at det vil være muligt at fremstille lægemidler, der via påvirkning af disse mekanismer kan regulere fødeindtagelsen.

http://perspektiv.nu/da/Artikler.aspx?P ... 291&PID=71

For meget cannabis / et misbrug kan føre til at disse/dette center i hjernen bliver "overstimuleret" = kroppens egen "appetit" bliver modvirket.

Edit: Shen har allerede sagt det >_< Godt jeg er vågen! :D

_________________
People think its funny, But it is really hot and runny, Diarrhea!
Some people think it's gross, But it's good on toast, Diarrhea! Diarrhea


Top
 Profil  
 
Indlæg: 13 jun 2012 19:31 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 25 jul 2011 11:19
Indlæg: 103
jeg tabte mig 20 kilo den gang jeg begyndte at ryge tror det fordi det er sjovere at ryge end at spise..........


Top
 Profil  
 
Indlæg: 15 jun 2012 09:40 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 15 mar 2001 02:01
Indlæg: 1451
Ja jeg troede også de fleste fik fråderen på efter rygning.Jeg selv kan gå fuldstændig amok nogengange.Der er jo også mange der får kemo der får mere appetit,men vi er jo alle forskellige,så det kan da godt være man kan miste appetiten også.Jeg ved hvis jeg ryger lidt for meget skal der gå noget tid før jeg kommer i "hungerhjørnet". :D


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 jun 2012 00:52 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 21 aug 2005 22:06
Indlæg: 566
har røget fast i et par år eller 4 nu, og jeg har bestemt ikke fråderen på længere når jeg ryger, jeg spiser generelt ikke særlig meget i forhold til de tider hvor jeg slet ikke røg, så jeg mener bestemt det kan have den modsatte effekt


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 jul 2012 14:08 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 02 feb 2003 02:01
Indlæg: 169
Ja, hashrygning kan have indflydelse på appetiten. Jeg havde en ven som ikke havde lyst til at spise hvis ikke han var skæv. Det skal siges at han røg meget og hver dag.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 13 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 3 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team