Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Pot forklædt som Skunk
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=39588
Side 1 af 1

Forfatter:  Cellular [ 19 jan 2012 17:00 ]
Titel:  Pot forklædt som Skunk

Hey alle smokers

ville lige høre om andre end jeg selv har lagt mærke til kvaliteten af skunk på staden for tiden. Jeg synes simpelthen der var så meget dejligt skunk at hele staden duftede af det. Men det er efterhånden et år eller to siden, at jeg sidst fandt rigtigt skunk på staden. Hvor end jeg kigger finder jeg pot - selvom det til tider er stærk og dejlig pot med god high, så er det bare langt fra virkningen af en god skunk joint.

Jeg ville høre om jeg køber "forkert" så at sige? Jeg er udemærket klar over at man ikke diskuttere anskaffelse eller priser her. Det er bestemt heller ikke min hensigt, jeg er tit på staden, og kan udemærket skaffe min ryger selv. Mit spørgsmål går blot på om det stadig er muligt at finde rigtig skunk, med den dejlige hvide røg, blanke krystaller utrolige kraftige lugt og fantastiske skævert - evt. under hvilket navn - synes ikke jeg finder navne længere som white widow, bubble gum, purple/orange/lemon/xxx haze, northern light, ice, osv. - og hvis jeg endelig finder f.eks. en god white widow, så er det desværre bare ikke white widow - selv hos de pushere der for 1-2 år siden havde lækker skunk. Har de sidste 6 måneders tid købt stort set alle steder, kan bare ikke finde noget.

Og nu vi så småt går tættere mod den dejlige sommer, savnede jeg lidt smagen og duften af skunk - kan næppe være den eneste :D

Forfatter:  Mr.Pink [ 19 jan 2012 17:05 ]
Titel:  Re: Pot forklædt som Skunk

Jeg synes generelt deres white widow derinde har været skuffende det sidste år eller to, tror ikke du skal regne med det er pot forklædt som skunk :D men at det er dårlig høst...

Jeg har haft held med at gå efter navne som (blue cheese, super silver haze/silver haze, super lemon haze/ lemon haze, L.S.D, hindu kush, mango kush og mange andre) men igen, det er hvidt forskelligt derinde, du kan købe en urt der sparker sindet i stykker, og en uge efter købe den samme og så virker den slet ikke.

Forfatter:  Cellular [ 19 jan 2012 17:25 ]
Titel:  Re: Pot forklædt som Skunk

Haha nej okay, synes ellers bare smagen er lidt mere hen mod pot fremfor den (for mig) mere definerede skunk smag og duft.

Men du har ret i, at kvaliteten virkelig varierer derinde. Prøver at kigge efter nogle af de navne du nævner. Jeg ved at navne inde på staden for det meste er rimelig random uddelt, men man skal vel forholde sig til et eller andet når man beskriver urten.

Har dog oplevet "rigtigt" skunk i grønlænderhuset for nyligt. Det er desværre bare slet ikke stærkt nok i virkningen til at det er værd at købe - MEN! det lugter som det skal. Hvis du har ret i, at det bare er dårlig høst, så er det da stadig en chokerende udvikling på så kort tid. Synes efterhånden kun det er værd at købe hash derinde. Selvom jeg hygger med lidt at hvert for tiden, hvad end det så er :D

Forfatter:  DoYouSpeakWak?? [ 19 jan 2012 18:14 ]
Titel:  Re: Pot forklædt som Skunk

Alle de navner du nævner fra staden er skunk, har de pot så bliver det solgt som pot. Din utilfredshed skyldes den ringe kvalitet.

Der er ikke nogen hemmelig dør på staden, man lige kan gå ind igennem hvis man kender nogen og så er alt det "rigtige" derinde. alt er rigtigt. Som de vil sige derinde hvis du spørg, "Ska du brokke dig så er det ud, eller vil du ha på hovedet", Den linie har jeg fået EN gang, prøv dig frem og se om jeg tager fejl om den hemmelige dør pusherne kender.

Eller find et andet sted at købe, gro selv, mange alternativer. Men ligegyldigt hvad så hører det ikke til herinde.

Låst.

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/