Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 04 jul 2025 12:50

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 25 nov 2011 18:09 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 07 apr 2010 01:26
Indlæg: 230
hey har prøvet at sidde og læse lidt på siden og set diverse kaktusser der er poddet sammen

men jeg ville bare gerne vide, hvorfor gør man det, hva skulle det hjælpe
og hvordan gør man, ud over at skære dem over/til og så sætte oven på hinanden, men hvad er det man kommer i mellem dem af væske


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 nov 2011 19:49 
Offline
Junior medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 27 maj 2010 23:20
Indlæg: 48
Uden at vide noget om noget.
Mener jeg det er for at få dem til at vokse hurtigere.
http://imageshack.us/f/166/hpim05494mp4ig.jpg/ (Taget fra Kaktus Klausen)
Som du kan se er den 4 måneder gammel poed kaktus samme størrelse som en 2½ år gammel kaktus på egne rødder.
læs evt. viewtopic.php?f=1&t=10425&p=125049&hilit=pode#p125049


Top
 Profil  
 
Indlæg: 26 nov 2011 17:13 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 11 jun 2006 18:40
Indlæg: 427
Geografisk sted: hasselager
Du gør det af fler grunde, lophophora og andre af de langsom voksene kaktuser tager 10-15år om og nå en pæn størrelse og ved og pode dem på en hurtig voksene som trichocereus(san pedro) så kan du på 1år nå hvad der vil tag 10år, og når du poder så har kaktusserne en tendens til og komme med rigtig mange sideskud som mange ønsker, og der er faktisk en som jeg ved hvor det kun er lykkes og formere den ved hjælp af podning, men podning har mange aspekter og er meget brugt i landbrug og i sær frugtavler :)

det var sådan lige personlig viden, der er sikkert en der kan komme med den prof siden af det..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 01 dec 2011 17:01 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 14 apr 2011 00:03
Indlæg: 1360
http://en.wikipedia.org/wiki/Grafting (engelsk wiki er bedre, men http://da.wikipedia.org/wiki/Podning hvis engelsk er et problem. :) )

Princippet er, i dette tilfælde, at man poder en kaktus (en sukkulent tilpasset meget tørt klima) på en anden sukkulent fra et mere fugtigt område. Denne kan optage vand og nærig hurtigere da den har et langt mere effektivt rodsystem end en kaktus. Resultatet er at den kaktus du har podet på den vil vokse markant hurtigere (ofte mange gange hurtigere end en på egen rod). Samtidig er dens rodsystem langt mere hårdfør mht vand, hvor en kaktus let kan blive ramt af råd i rødderne, er den største trussel for sukkulenter - som fx pereskiopsis spathulata - at de udtørre.
Et andet plus er man ikke behøver vente på at en kaktus får rod, hvilket tager måneder - i kontrast til en podning der efter min erfaring tager en 2 ugers tid.
Og sidst men ikke mindst er man fri for at bryde hovedet man alverdens kaktus-jord-blandinger da sukkulenter der kan lide fugtig jord har det fint med almindelig pottemuld.

Som nævnt af andre i denne tråde, tjener podning et utal af andre praktiske formål - udover at det, ligesom bonzai er en "sjov" ting at fifle med. :)


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 4 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 13 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team