Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 30 jul 2025 13:11

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 18 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 02 dec 2009 17:09 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 22 jan 2008 13:26
Indlæg: 7
Hey.. Er 20 år gammel og ryger omkring 4-5 joints om dagen, og har gjort det i lidt over 3 år hverdag nu men jeg syntes at det er begyndte at stikke i brystkassen, og nogle gange er det som om det stikker i hjertet.
Jeg syntes det er tit det sker hvis jeg virkelig suger igennem med vennerne.
Har været til lægen, og mine lunger osv så fine ud.

Men ville bare lige høre om der var andre herinde der gik rundt med samme følelse?
Eller er det måske bare mig der er paranoid?? :|


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 17:10 
Offline
Psychedelia Sponsor
Brugeravatar

Tilmeldt: 22 feb 2009 20:53
Indlæg: 858
Geografisk sted: Milano
Du har røget for meget i for lang tid. Du skal holde en pause.

_________________
"I'm a man of honour, a truthful person, a gentleman of absolute morality."


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 17:15 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 22 jan 2008 13:26
Indlæg: 7
Ja, men det er nemmere sagt end gjort.
Har prøvet at holde pauser, men det går aldrig særlig godt desværre.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 17:36 
Offline
Insane psychedelia user!

Tilmeldt: 12 mar 2008 12:31
Indlæg: 2055
Jeg er næsten sikker på at problemet er psykisk, da jeg har oplevet noget lignende. Jeg blev ved med at ryge og endte op med panikangst. Efter omkring et års pause fra THC, forsvandt det helt for mig. og kan idag sagtens ryge, uden problemer.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 17:50 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Det er dine lunger. Jeg har selv problemet og mange af mine mates har det. tag en ryge pause og dyrk motion for at opbygge dem igen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 18:25 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 mar 2007 10:24
Indlæg: 576
Arthur Spooner skrev:
Det er dine lunger. Jeg har selv problemet og mange af mine mates har det. tag en ryge pause og dyrk motion for at opbygge dem igen.

Flot diagnose doktor :roll:

Hvis lægen siger dine lunger ikke fejler noget så hælder jeg til det er noget psykisk. Muligvis noget panikangst.

Ligemeget hvad , så burde du skære ned.

Hvordan er din livsstil ellers ? Motion ? Kost ? Søvn ? Mentale tilstand ?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 dec 2009 19:49 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Hehe jeg var sku lidt hurtig på aftrækkeren der, sorry. Har bare hørt og set det så mange gange og selv oplevet det rigtigt meget. Synes der har været oprettet tråde før også, hvor folk for samme svar. Om det er det samme med dig kan jeg selvfølgelig ikke afgøre, men det vil ihvertfald være meget åbenlyst!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 11:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 05 jun 2009 17:08
Indlæg: 487
Geografisk sted: Århus
Hej

Har aldrig prøvet noget af det som du beskriver, i hvert fald ikke imens jeg har lagt mærke til det. Tag en måske en lille slapper fra urten i et stykke tid og prøv igen. Ellers må du ryge videre, er du overhovedet sikker på at det KUN kommer ved hash rygning`? Go ryger herfra!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 14:45 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 28 apr 2008 22:15
Indlæg: 313
Nogle få venner og jeg lider også af det (eller dvs. jeg har gjort). Min ven var ramt så hårdt at han var til undersøgelse med det, de gættede på begyndede lungekraft - men kunne intet bevise. Han stoppede så sit heftige bong misbrug og det forsvandt 2-4 uger senere..

Det kræver en pause! Selv om det ikke altid er lige nemt.
Held og lykke med det ;)

Edit: Om det er bivirkning ved THC eller det er ens lunger kan jeg ikke udtale mig om. Men min kammerat oplevede den samme hurtige - men voldsomme - stikkende smerte ved joint rygning, indtil han havde holdt en længere pause.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 15:37 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Lange skrev:

Edit: Om det er bivirkning ved THC eller det er ens lunger kan jeg ikke udtale mig om. Men min kammerat oplevede den samme hurtige - men voldsomme - stikkende smerte ved joint rygning, indtil han havde holdt en længere pause.


Det er lungerne, da jeg som har haft et stort tjubang forbrug og lavet intet motion what so ever, også får smerterne hvis jeg har røget for mange cigaretter på en dag. Meget ubehageligt!


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 18:27 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 feb 2003 02:01
Indlæg: 2902
Geografisk sted: Et brostenskast fra Staden
Jeg synes det er utroligt så sikker du er i din sag Arthur. Hvis du læser lidt nærmere (og havde erfaring med trådstarters problem) kan du læse at symptomerne ligner, men ikke er de samme som fra heftig overrygning. Der kommer uden tvivl smerter i lungerne efter dette, mens der svjv aldrig kommer smerter fra hjertet/regionen. Derimod er det relativt velkendt at meget rygning kan give omtalte smerter i kroppen som næsten uden tvivl er psykisk fremkaldte.

Jo mere man fokuserer på problemet jo værre bliver det, indtil man ligefrem kan tro det er milde hjerteanfald. Og det er ikke ligefrem noget der hjælper på begyndende angst.

Når det er sagt så anbefaler jeg også en pause, det er helt sikkert et skidt tegn, men ikke noget livstruende heldigvis. Hvis det sker igen efter pause, så prøv at trække vejret dybt nogle gange og slap af i kroppen. Det har hjulpet flere med samme symptomer.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 18:41 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
Da jeg oplevede det første gang, troede jeg også det var hjertet. Indtil jeg fandt ud af hvor lungerne sidder.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 18:57 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 feb 2003 02:01
Indlæg: 2902
Geografisk sted: Et brostenskast fra Staden
Det har det jo sikkert været i dit tilfælde, men det forklarer ikke hvorfor rygere kan gå fra "åhh nej jeg må på hospitalet" til grave-have-humør på 1 min. ved hjælp af sin hjerne. Ergo må der være noget andet involveret end lungeproblemer efter at have røget igennem. Jeg siger ikke det er forkert eller dit forslag ikke vil hjælpe på trådstarter for det vil det, men det hører ikke rigtigt sammen.

AS: Sorry, men vil det sige du har været usikker på hvor dine lunger sidder?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 19:17 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 30 jul 2008 16:19
Indlæg: 273
Geografisk sted: På sølvfadet med flag i
Det er da også kendt at hash kan give højere puls og blodtryk, men igen er det meget individuelt.

Den højre lunge er en del større end den venstre og hvis stikken/prikken i venstre side er nogenlunde lige under brystvorden, så kunne det være tænkeligt at være hjertet. Det skulle der umiddelbart ikke være noget farligt ved så længe man er sund og rask. Tjek eventuelt din puls under rusen, eller få en ven til at gøre det, så skulle det være til at afklare. Hvis du ikke ved hvordan, så er det på håndleddet, halsen eller brystet du skal mærke. :rocking:

Uden at vide noget med sikkerhed, så prøv at test dine lunger når du føler stikken/prikken, prøv at træk vejret helt ind og pust helt ud og mærk om det er ubehageligt, så vil det nok være lungerne.

uanset hvad, så gør som de andre siger, hold en pause :D bliver det værre eller oplever du det i hverdagen, kunne det være en ide at tage forbi lægen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 04 dec 2009 19:24 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 07 nov 2008 11:51
Indlæg: 1219
AS: Sorry, men vil det sige du har været usikker på hvor dine lunger sidder?[/quote]


Haha ja :cheers: :cheers:


Top
 Profil  
 
Indlæg: 09 dec 2009 08:17 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 03 dec 2009 19:52
Indlæg: 21
Stikken i hjertet...

Hmm kan have noget at gøre med at det rent faktisk belaster hjertet, da det begynder at pumpe hurtigere, efter en god gang hash rygning...
Jeg ville ryge videre, men det er også bare mig..


Top
 Profil  
 
Indlæg: 14 jan 2011 01:37 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 14 jan 2011 01:21
Indlæg: 2
Stress symptomer . jeg har det samme


Top
 Profil  
 
Indlæg: 14 jan 2011 09:09 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 sep 2002 01:01
Indlæg: 3112
Geografisk sted: Away...
Hej, og velkommen til. Hvis du kigger i højre hjørne af hvert indlæg vil du kunne se en dato. Hvis der er gået mere end et år siden sidste indlæg i en tråd, og man ellers ikke har det helt vilde at berette om i trådens sammenhæng, så bedes man lade være med at poste og dermed genoplive den.
Denne tråd er to år gammel...


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 18 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 9 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team