Jeg sad lige og stenede på drugfreeworld.org
Her fandt jeg den ene omgang usaglige lort efter den anden og det var for at sige det mildt ufatteligt usmageligt.
En af disse som stak ud var denne påstand
Citat:
Animals given marijuana by researchers have even suffered structural damage to the brain.
Er det bare mig eller er det her ikke et langt ude postulat at komme med. Er der noget som helst hold i det eller er det bare noget de har fundet på? Desuden er der ikke nogen kilde på de her forskeres forsøg.
ud over det kan man læse ting som dette
Citat:
LSD users call an LSD experience a “trip,” typically lasting twelve hours or so. When things go wrong, which often happens, it is called a “bad trip,” another name for a living hell.
altså det jo ikke forkert det her men den måde de stiller det op på er da noget manipulerende. Har selv haft over 15 lsd trips og har endnu ikke været ude for et badtrip. Selvfølgelig kan det ske også selv for den bedste.. meeeen hvis man har psyken i orden og er godt forberedt vil jeg ikke mene at et badtrip er noget som typisk forkommer.
i får lige kilden her:
http://www.drugfreeworld.org/drugfacts/marijuana.html