Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

hovedpine
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=31827
Side 1 af 1

Forfatter:  FredeD [ 16 mar 2010 21:19 ]
Titel:  hovedpine

hej derude..

jeg er begyndt på et lille rygestop(røg sidst i søndags)
men mit problem er bare at når jeg ikke har røget får jeg den ledeste hovedpine. det begynder allerede om eftermiddagen hvis jeg ikke har røget hele dagen.
nårh, men nu er det så ved at være 2 dage siden jeg stoppede. igår tog jeg nogen hovedpines piller men de hjælper desværre ikke. og idag har jeg bare sovet det meste af dagen. det er sådan set det eneste problem jeg har i forbindelse med et stop. jeg kunne ikke forstille mig at jeg var den eneste der har haft dette problem her inde, er der nogen af jer der har et godt råd til hvad jeg kan gøre for at slippe af med den forbandede hovedpine. ?

FredeD" :)

Forfatter:  OrangeLenny [ 17 mar 2010 12:11 ]
Titel:  Re: hovedpine

Hvis du kun har prøvet med panodil/pamol, så syntes jeg du skulle prøve med Ibuprofen/Ipren. Det skulle desuden være muskel og led afslappende.
Det syntes jeg virker en del bedre.

Forfatter:  Dagny [ 17 mar 2010 12:26 ]
Titel:  Re: hovedpine

Frisk luft og motion hjælper også. Jeg har før oplevet lette hovedpiner i forbindelse med rygepauser, og jeg synes det er relativt nemt at komme til livs, hvis jeg sørger for at gå en god lang tur, cykle eller løbe eller sådan noget.
Nu hvor du er kommet igennem de første par dage, er det værste nok ved at være overstået, så hæng bare i, det skal nok lykkes!

Forfatter:  Toudal [ 17 mar 2010 18:26 ]
Titel:  Re: hovedpine

Ja som Dagny. Når jeg holder pause dyrker jeg også en del motion. Det hjælper

Forfatter:  FredeD [ 17 mar 2010 20:27 ]
Titel:  Re: hovedpine

hmm, okay.. :) så jeg vidst ud og løbe og få noget motion.. :D

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/