Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 02 aug 2025 20:01

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 05 nov 2009 16:31 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 26 maj 2008 19:24
Indlæg: 242
Geografisk sted: Snurrestrup
Har netop bestilt 3g Mitragyna speciosa (Kratom, 15x ekstrat).

Har aldrig indtaget kratom før, og synes ikke, at jeg kunne finde noget info om ekstrat doser, og er selvfølgelig påpasselig med nye stoffer.

Som med så meget andet, vil jeg først tjekke, om jeg er allergisk. Hvilken dose vil være ideel til dette formål? 0,25g?

Herefter skal jeg selvfølgelig have noget ud af de resterende gram. Skal jeg bare komme resten i en kop the, eller er det i overkanten?

På forhånd tak,
m.v.h.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 05 nov 2009 19:20 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 04 okt 2007 16:27
Indlæg: 415
nvm


Top
 Profil  
 
Indlæg: 05 nov 2009 20:15 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 28 jul 2009 15:39
Indlæg: 973
15x ekstrakt er vel 15 gange så staerkt som "almindelig" kratom. Så find en dose 0g divider med 15... medmindre jeg har misforstået det med ekstrakter

_________________
Seriøs leg.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 05 nov 2009 22:16 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 jan 2009 13:36
Indlæg: 2115
Geografisk sted: Et sted få finder.
15x er 15 gange så stærkt, bare lige for at slå det fast :)
Hvis ikke du har leget med opiater, af den ene eller anden slags, så vil jeg råde dig til at starte med enten .25 som du selv siger eller .5 g, personligt synes jeg ikke at .5 i en kop er for meget, heller ikke for en rookie. Røg en joint sammen med du nyder din kop te hvis du har bestilt kratom pulver, og hvis det er "tobaks strimler" så skal det ryges ;)

P.s Startede selv med .5 50x ;) Så du dør ikke ved at overdosere, dog ikke noget jeg vil råde dig til på nogen måde ;)
Og lad nu vær med at begynd at drikke det alt for ofte, man vil så gerne lige ha en kop mere dagen efter.

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 nov 2009 17:47 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 26 maj 2008 19:24
Indlæg: 242
Geografisk sted: Snurrestrup
I skal have tak!

Testede I for evt. allergi, i sin tid, eller sprang I bare ud i det?
Hvad er symptomerne?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 07 nov 2009 18:00 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 16 jun 2009 18:51
Indlæg: 543
Geografisk sted: NV
Jeg sprang sgu bare ud i det... Med en dejlig afslappende virkning.. troede ikke man kunne være allergisk for det?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 10 nov 2009 17:04 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 26 maj 2008 19:24
Indlæg: 242
Geografisk sted: Snurrestrup
Lagde ud med at drikke 0,5g... Intet.

En halv times tid senere drak jeg igen 0,5g og stadig ikke det vilde. Tog mig selv i at stene for vildt på et tv flere gange (måske placebo), men da havde jeg også drukket 2 øl.

Ca. 3 timer senere tænkte jeg "fred være med det" og drak de sidste 2g. Ca. 45 min efter kunne jeg mærke, at jeg blev lidt mere afslappet, men klokken var også ved at blive mange. Røg en joint bestående af ca. 0,3g skunk og 0,4g semi hash. Om kratomen virkede, er jeg ikke sikker på, men afslappet blev jeg da.

Har sidenhen fundet ud af, at 15x ekstrat IKKE er et produkt at købe uden kendskab til forhandleren. Fik dog lidt blod på tanden, så er stadig hooked på at købe noget ordentligt kratom, en dag, og få det prøvet ordentligt.

M.v.h.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 nov 2009 22:17 
Offline
Dedikeret medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 sep 2009 14:02
Indlæg: 938
Jeg har aldrig følt noget af kratom. Troede egentlig også det var ligesom blå lotus- altså mest placebo

_________________
there is someone in my head and it's not me


Top
 Profil  
 
Indlæg: 25 nov 2009 23:52 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 09 jan 2009 13:36
Indlæg: 2115
Geografisk sted: Et sted få finder.
Så er det fordi du ikke har indtaget nok. Kratom virker!

_________________
Bagsidens gule sider - Giftlinjen, rådgivning om misbrug mm.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 9 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 17 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team