Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Cone
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=27699
Side 1 af 1

Forfatter:  KasperTheOne [ 14 mar 2009 00:14 ]
Titel:  Cone

Hej!!

er ny her på siden, og vil høre om i kan hjælpe en nybegynder :) er ikke den store hashryger, men ryger i ny og næ. Jeg plejer jeg at købe færdigrullede "Cone's" men ville gerne lære og rulle dem selv (har købt jointpapir og filter) har prøvet at finde en video på youtube der viser det, Men uden held (de er alle sammen rullet med hashen indeni hvis i forstår) har selvfølgelig selv prøvet mig frem men kan ikke få dem til at blive gode :( de bliver ikke runde i toppen osv.

Har desvære ingen venner der ryger som kan vise mig det, så hvis nogen kan guide mig trin for trin ville jeg blive meget glad.

Forfatter:  Urt [ 14 mar 2009 07:42 ]
Titel:  Re: Cone

Hvis du ruller filteret konisk, og smider det ned i "rillen" i jointpapiret, så ruller du bare som man gør med hjemmerullede. Sådan en joint ruller nærmest sig selv :)

Ellers så ligger der en video på "smoking"(du ved rullepapiret)s side. Der gør han det samme, men med en lige filtertip.

Forfatter:  KasperTheOne [ 14 mar 2009 12:11 ]
Titel:  Re: Cone

tak for svaret og har lige set den video, men vil godt lære og rulle en cone :) altså lave cone'en og så fylde den med mixet hvis du forstår? kan nogen hjælpe med det?

Forfatter:  Snoezel [ 14 mar 2009 13:35 ]
Titel:  Re: Cone

Som Urt siger skal du rulle et konisk filter, så kan du sætte papiret fast i flappen i filteret, så er der ikke noget med at du skal til at fedte med at få den stram i bunden, kommer helt af sig selv.
Billede
Billede
Den her illustration kan måske hjælpe dig lidt..

Forfatter:  Urt [ 14 mar 2009 21:21 ]
Titel:  Re: Cone

Ambient skrev:
Som Urt siger skal du rulle et konisk filter, så kan du sætte papiret fast i flappen i filteret, så er der ikke noget med at du skal til at fedte med at få den stram i bunden, kommer helt af sig selv.
Billede
Billede
Den her illustration kan måske hjælpe dig lidt..


Jeg synes det er nemmer, hvis ikke man sætter papiret fast i filteret, men "limer" et rundt filter med spyt, evt forseglet med et afrevet stykke jointpapir, og smider det filter i enden, hvorefter du fylder røgelsen i.

Men hvis du vil rulle conen først, hvilket faktisk er sværere, når alt kommer til alt, så gør som Ambient siger :P

Side 1 af 1 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/