Psychedelia.dk
https://psychedelia.dk/forum/

Joint filter
https://psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?f=1&t=1856
Side 1 af 3

Forfatter:  Sukkerfar [ 11 jul 2002 19:12 ]
Titel:  Joint filter

Jeg vil bare hører om her er nogle der har et godt tip til gode joint filtre, for jeg synes meget af det man kan opdrive i sin normale husholdning spolerer den gode smag, Jeg har ladet mig fortælle at visit kort skulle være meget neutrale i smagen, men har ikke haft chancen til at prøve det??!?!??

Forfatter:  MoS [ 11 jul 2002 19:26 ]
Titel:  Joint filter

Pap...

MoS [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Forfatter:  TJiLLe [ 11 jul 2002 19:57 ]
Titel:  Joint filter

tag et smut forbi headshoppen i grønnegade og køb nogle filter-tips eller et jointrør

Forfatter:  Zonker [ 11 jul 2002 20:29 ]
Titel:  Joint filter

Mig leger lige joint-nørd igen ... bedre joint-filter fås ikke end ...

Pappet fra et DSB/HT månedskort ...

i mangel af bedre er en almindelig HT bus-billet perfektion

(ikke for at reklamere for bestemte selskaber, men du støtter jo offentlig transport samtidig [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img] men det har intet med sagen at gøre!)

Alt hvad der er plastik-agtigt, såsom mange visitkort, er kun i værste nødstilfælde... brug hellere en busplan så... (der var den IGEN!!!)

Mvh Zonker

Forfatter:  Swimmer54 [ 11 jul 2002 21:22 ]
Titel:  Joint filter

Jeg kan også anbefale bladet "Tjek"'s forside.. (bladet uddeles gratis på div. skoler olign.)...

Forfatter:  Piercer2 [ 12 jul 2002 00:43 ]
Titel:  Joint filter

Mine joint filtre smager sq altid fint. Sålænge man ikke ryger filteret

MVH
Piercer

GO Ryger

Forfatter:  miss84 [ 12 jul 2002 01:07 ]
Titel:  Joint filter

vi bruger altid de to små snipper der er oppe i indersiden på låget af en hard-box fra smøger, det har den rigtige størrelse, og jeg synes sgu det smager fint.

Forfatter:  Ðrumstick [ 12 jul 2002 01:44 ]
Titel:  Joint filter

LOL@Zonker -> ja, du har helt ret i, at DSB-billetter er gode til joint-filtre. Også de store, almindelige billetter er lavet af noget tilpas tykt papir/pap [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]
Og når DSB nu alligevel tager OVERPRISER for deres transport, kan man jo ligeså godt få det bedste ud af det [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Jeg har iøvrigt set nogle okay ryge-tips på www.jointen.dk <

Billede

Forfatter:  Dextrose [ 12 jul 2002 15:36 ]
Titel:  Joint filter

Yeah... Filter-tips er for seje, man kan ikke lave grimme joints med dem - ikke at jeg nogensinde gør det, men gode til nybegyndere! [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]

Forfatter:  TJiLLe [ 12 jul 2002 15:41 ]
Titel:  Joint filter

men folk skal da lære at have lidt rygekultur... så skynd jer ind i nærmeste headshop og køb et jointrør.. og helst af merskum (eller elfenben *G*)

og husk at sådan et skal renses hver gang man har røget, da ellers begynder det hurtigt at smage dårligt (specielt hvis det er af træ)

er det merskum skal man når man har brugt det et stykke tid brænde det og derefter lægge det i honning natten over.

Forfatter:  Entheo [ 13 jul 2002 00:36 ]
Titel:  Joint filter

Har altid syntes jointrør var det bedste... det er det vel egentlig også. Den med honningen lyder nu ret lækker [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]

Forfatter:  undoit [ 13 jul 2002 17:19 ]
Titel:  Joint filter

folk som ryger på elfenben skulle ha trukket deres tænder ud [img]images/smiles/icon_mad.gif[/img] så hellere ofre en tusse extra for mamut som man ved ikke er slået ihjel bare for dens stødtænder

Forfatter:  TJiLLe [ 13 jul 2002 17:27 ]
Titel:  Joint filter

sorry.. skrivefejl.. jeg mente selvfølgelig mammut eller hvaltand..

Forfatter:  Liquid [ 13 jul 2002 18:18 ]
Titel:  Joint filter

hornet fra et sort næsehorn er godt.
Jo sjælnere dyr jo bedre!

sefølig joke....eller er det?

Forfatter:  doeneg [ 13 jul 2002 20:06 ]
Titel:  Joint filter

det er da ikke normalt at man kan købe elephant elfenbens rør ellers er der da et eller andet jeg er gået glip af, for lidt tid siden så jeg i en bod med jointrør hvor der var et lille skilt hvor der stod at de desvære var løbet tør for enhjørninge joint rør fed griner [img]images/smiles/icon_rolleyes.gif[/img] vh doeneg

Forfatter:  Piercer2 [ 16 jul 2002 15:54 ]
Titel:  Joint filter

Mon knogler fra børnefingre ikke også er gode?
[img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]

Mammut tand er rimelig dyr.

Desuden foretrækker jeg personligt pap engangs filtre.

MVH
Piercer

Forfatter:  Zonker [ 16 jul 2002 18:20 ]
Titel:  Joint filter

Har nu også til enhver tid foretrukket pap-filtre frem for det lækreste dyreste joint-rør... dunno why?

Behageligere størrelse joints tror jeg... lettere at have med at gøre... smager sq egentlig også bedre (synes mig [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img]) eller i hvert fald lige så godt.

Men skal man absolut ryge en 2-grams joint eller så'n noget, så er det pludselig en anden sag... det gør jeg bare sjældent.

Men jeg brugte rør før jeg lærte at rulle selv, og det var en fiin metode til at lære at ha med det dersens papir at gøre... lige pludselig kan du rulle en joint i stormvejr med bind for øjnene og hænderne bundet på ryggen!

Mvh Zonker

Forfatter:  Swimmer54 [ 16 jul 2002 18:23 ]
Titel:  Joint filter

Eller hvad med knoglerne fra en koalabjørn... de er sikkert gode at ryge på!!
Eller hvis man er blevet træt af sin hund! så kan man jo lige så godt bruge resterne fornuftigt [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]
LÆS

[ 16 Juli 2002: Besked ændret af: Swimmer54 ]

Forfatter:  TATP [ 16 jul 2002 22:43 ]
Titel:  Joint filter

@Swimmer- - lol.... jeg skal fandme give dem grusomt...

heldigvis ryger jeg sjældent, da det er usundt, men man bør altid have et helt plant stykke printerparpir i lommen, det er ganske fint som filter!!!

hmmm :-)

Forfatter:  Nomad [ 26 jul 2002 00:11 ]
Titel:  Joint filter

Jeg vil helt sikkert tilslutte Mig DSB-billetter fra automaterne. De kan rives over på midten og, Vupti, 2 superfiltre. Og hvis man så husker at vende den lodne side indad, er bundtobak praktisk taget overflødigt.

Hyg Jer...

Side 1 af 3 Alle tider er UTC + 1 time [DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/