Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 21 jul 2025 21:27

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: Absinth
Indlæg: 24 aug 2006 17:29 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 13 aug 2006 15:17
Indlæg: 1
Ja jeg lavede en flaske Absinth for en 5-6 år siden, og kan huske at jeg tog et par slurke , og smed lortet ud haha, for det smagte af lort.

Nå men nu har jeg så fået en lille pakke med godter, og et absinth kit .

Desuden fandt jeg en pakke malurt der var i overskud fra sidst at jeg lavede en flaske , og tænkte om det ikke ville gavne lidt at hælde de 20 g oveni den lille pose ( faktisk 3 gange mindre end den gamle ) ? vil det være overkill og ville det blive endnu mere usmageligt, eller kan det ikke smage ringere i forvejen, så det vil kun forøge effekten og ikke forværer smagen ?

Desuden står der på den gamle opskrift at malurten skal lagre i 14 dage, hvor der på den nye står blot 12-24 timer ??


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 24 aug 2006 21:07 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 21 nov 2002 02:01
Indlæg: 286
Geografisk sted: Hakkebakkeskoven
Lige meget hvor meget eller lidt malurt du tilsætter, kommer du ikke udenom at destillere din drik, hvis du vil frembringe et bare nogenlunde velsmagende produkt. Jeg kender ikke den eksakte dosering, men mon ikke den findes på http://www.erowid.org? Det er temmelig vigtigt at have en lille fornemmelse for, hvor meget malurt der skal bruges, selvom det selvfølgelig ikke behøver at blive afvejet med flere decimaler :)
En overdosis thujoin skulle efter sigende være relativt hårdt for kroppen; især nyrerne, der kan svigte og leveren, der vist også kan blive beskadiget.
Vær derfor lidt påpasselig med overdosering...


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 2 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 10 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team