Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 24 jul 2025 01:29

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Dette emne er låst, du kan ikke redigere indlæg eller skrive yderligere indlæg.  [ 5 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: opiumsvalmuer
Indlæg: 23 jun 2005 02:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 jun 2005 16:21
Indlæg: 50
Geografisk sted: KbhK
En af mine venners kat var ude på en aftentur. Og sørme om den ikke faldt over en flok valmuer der virkelig ligner somniferum banditter.

Katten vil gerne spørge - (men den er ikke så god til computere, så den har bedt mig om at spørge videre) - hvad der er den bedste måde at udnytte denne opdagelse.

Valmuerne står lige ud til en villavej. Så det nemmeste (og mindst risikable) ville være, bare at flå hovederne af og gå hjem og sætte vand over til te. Men katten er mest til kaffe (med fløde) og cigaretter (uden fløde).

En anden mulighed er at den kradser lidt i kapslerne ved aftentide (og holder godt øje med hundeluftere) - og vender tilbage 4-5 timer senere og samler latex til en opiumskoger.

Det korte af det lange er, at katten gerne vil være lam på den enkleste og mest effektive måde - det relavitivt lave antal valmuer taget i betragtning. (der er nok mellem 30 og 40 - men den er heller ikke så god til at tælle).

P.S. - Katten er klar over at valmuer svinger i kvalitet - og har lovet at være forsigtig. (Og har i øvrigt 5 liv tilbage).


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 jun 2005 03:04 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 04 dec 2004 14:22
Indlæg: 2447
Geografisk sted: Schwiez
Sig til din kat at den skal lade mine valmuer stå og dyrke sine egne ellers ryger dens resterende 5 liv med et skud hagl. :evil:

_________________
Magien, er dig selv.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 jun 2005 09:44 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 01 jun 2005 16:21
Indlæg: 50
Geografisk sted: KbhK
Katten (der ikke er min, men en vens) siger, at den synes du skulle plante dine valmuer på INDERSIDEN af din ligusterhæk - og ikke mellem hækken og fortovet. Og at den aldrig ville bevæge sig ind på en anden (kats) terretorie.

- Men den vil stadig gerne have svar på sine spørgsmål :)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 jun 2005 09:47 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 20 jul 2001 01:01
Indlæg: 1073
Tjek hvor mange forskellige "pryd"valmuer der findes,... de er helt sikkert uden effekt,... står i mange haver... og så gi' den kat noget Katteurt!!! 8)


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 23 jun 2005 12:08 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 05 dec 2000 02:01
Indlæg: 2137
Geografisk sted: Monkey Island
Hvis det er P. somniferum der er tale om, er de helt sikkert psykoaktive. Men som KK siger bør du holde pølserne langt væk fra andre folks valmuer. IMO er du et møgøre hvis du stjæler.

//Edit: Topic låst.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Dette emne er låst, du kan ikke redigere indlæg eller skrive yderligere indlæg.  [ 5 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 11 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team