Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 29 jul 2025 18:12

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 
Forfatter besked
 Titel: HWBR eller MG
Indlæg: 19 sep 2007 13:47 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 21 jan 2007 16:15
Indlæg: 198
Halløj,

Jeg er ved at skulle bevæge mig ud i et LSA trip, inden jeg køber frøene kunne det dog være meget rart at høre hvad i synes bedst om. HBWR eller MG?


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 19 sep 2007 16:20 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 aug 2007 13:20
Indlæg: 98
Geografisk sted: Altid tæt på hjemme :)
Glimrende topic!!

Jeg er også i de begyndene overvejelser! Og syntes jo at HBWR ville være bedst da man skal tage væsentligt mindre end MG og dette må jo gøre bivirkningerne mindre ubehaglige!? Eller hva?

Og kan man få begge dele i et gartneri eller skal man købe dem ved det sted på nettet som alle kender så godt??


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 19 sep 2007 16:53 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 29 mar 2006 02:27
Indlæg: 5100
Morning glory indeholder mindre gift end HBWR, til gengæld har HBWR det med at virke stærkere. Jeg ville go for Morning glory hvis det var mig. Men har nu ikke prøvet dem selv, men eftersom jeg regner med at et mellemdosis LSA trip skal være mit første, har jeg læst lidt på det. Ololiuhqui er også en mulighed, mavesmerter er ikke nær så udbredt som ved de to overstående.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 19 sep 2007 17:01 
Offline
Medlem
Brugeravatar

Tilmeldt: 14 aug 2007 13:20
Indlæg: 98
Geografisk sted: Altid tæt på hjemme :)
okay... kender intet til Ololiuhqui andet end en lille smule jeg fandt her i forummet men det lød ikke særlig sjovt: http://www.psychedelia.dk/forum/viewtopic.php?t=19669&sid=c261e52e9425277504c8467bec57bf7e

Men er det også frø som er rimeligt lette at finde og købe i DK?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 19 sep 2007 18:57 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 17 sep 2007 15:10
Indlæg: 681
Geografisk sted: Meget langt væk
Moj0 skrev:
Halløj,

Jeg er ved at skulle bevæge mig ud i et LSA trip, inden jeg køber frøene kunne det dog være meget rart at høre hvad i synes bedst om. HBWR eller MG?


Apropos Morning Glory kan jeg anbefale at lade frøene spire, så vidt jeg husker 1-2 døgns tid i noget koldt vand. Så kan frøkapslerne "poppes" af, og man spiser simpelthen de små hvide, meget slimede spirer, som f.eks. kan tilsættes en lille salat. Det er selvfølgelig smag og behag, men jeg syntes selv denne metode var mindre slem end at indtage pulveriserede frø (det er mange, mange år siden, som i kan høre). At spise spirerne uden at putte dem i salat kan måske være lidt ubehageligt for de kræsne. Jeg tør ikke sige om der går lidt spildt i frøkapslerne, men det er vist ude i marginalerne, hvis det er noget.

Da jeg ikke har ført nogen systematiske tripoptegnelser tør jeg ikke sige det med sikkerhed, men jeg mener at maveonde også er betydeligt mindre ved spirespisning. Men det må Danmarks Statistik afklare.

Er der er nogen, der har prøvet denne metode med HWBR?

Om Shanti


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 19 sep 2007 20:53 
Offline
Insane psychedelia user!
Brugeravatar

Tilmeldt: 12 feb 2003 02:01
Indlæg: 2902
Geografisk sted: Et brostenskast fra Staden
HBWR har den fordel at man ikke skal indtage 300+ frø for at få en rus, men kan nøjes med 10. Dog indholder HBWR mere gift, men hvis man laver et ekstrakt kan det komme ud på et

10 stk. woodrose giver betydeligt mere kvalme end 300 MG.

MG frø er utroligt hårde og besværlige at knuse imo. Det nemmeste hvis man ikke lige har en kaffekværner i baglommen er at tygge dem, hvilket også er en fordel da man blander dem med spyt. Ulempen er smagen der er direkte ubehagelig

Vil sige at MG er en god start da de ikke virker for kraftigt. 10g (ca. 300 stk) giver en OK fin rus uden de store visuelle effekter ud over lidt rysten i øjenkrogene osv.
Blandet med THC og de rigtige lysforhold forekommer der normalt mønstre

Senere kan du gå i gang med HBWR hvis du ønsker et stærkere trip

Om shanti: Lyder som et godt trick med MG. Må jeg afprøve

LSA er forunderligt med sine egne specielle egenskaber, men rusen kan godt være mere a la at balancere på en knivsæg. Eller sådan kan det godt føles. Der mangler lidt den der all-round-jeg-har-det-bare-sindsygt-godt-følelse i kroppen som på svampe og lign.


Top
 Profil  
 
 Titel:
Indlæg: 22 sep 2007 15:57 
Offline
Junior medlem

Tilmeldt: 18 apr 2007 14:55
Indlæg: 32
Jeg trippede på Morning Glory her i forgårs for første gang. Jeg tyggede blot frøene, som egentlig ikke var så slemt. Man skal bare tage små mundfulde. Smagen irriterede mig slet ikke, jeg synes de smagte af solsikkefrø blot lidt mere bitre.
Mht. kvalmen fik jeg mavekneb og blev nød til at kaste op, herefter var der måske 15 min. kvalme, men så havde jeg det sgu også fedt. Og rusen holder sgu i lang tid. Jeg kan kun anbefale at kombinere LSA med hash.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 7 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Google [Bot] og 6 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team