Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 20 jul 2025 16:37

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Dette emne er låst, du kan ikke redigere indlæg eller skrive yderligere indlæg.  [ 6 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: 19 sep 2002 20:35 
Offline
Dedikeret medlem

Tilmeldt: 23 okt 2001 01:01
Indlæg: 504
Jeg har lige ekstraheret (tror jeg nok [img]images/smiles/icon_wink.gif[/img] ) nol fra en god omgang pot, ved hjælp af butan gas... Efter rutinen med butan-gas+pot i en isoleret cola-flaske, ryste ryste, og derefter hælde det flydende indhold ud på den en halvdel af et gennemsigtigt cd-cover... Nu en 10min efter ligger der nogle små 'krystal-lignende' genstande på coveret, og coveret er gult i kanten...Men.. Hvad nu, jeg er lidt på bar bund her... Jeg havde forventet at man ville få en gulig tykt flydende olie, eller er jeg helt galt på den?!?


Top
 Profil  
 
Indlæg: 23 sep 2002 10:02 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 22 aug 2002 01:01
Indlæg: 62
Geografisk sted: Kbh.
Jeg har en gang trukket nol med gas, men det virkede ikke så godt. Der kom godt nok noget, men det virkede ikke særlig godt. [img]images/smiles/icon_sad.gif[/img]
Prøv med ethylæther, der er du sikker på at det bliver godt(og helt mørkt). [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 23 sep 2002 13:46 
Offline
Moderator
Brugeravatar

Tilmeldt: 02 aug 2001 01:01
Indlæg: 666
Geografisk sted: Rumhullet
<BLOCKQUOTE><font size="1" face="Verdana, Helvetica, sans-serif">quote
Citat:
der er du sikker på at det bliver godt(og helt mørkt


Det er korrekt, at det er lettere at trække nol med enten æter eller sprit, men det er ikke korrekt, at jo mørkere olien bliver, jo bedre er den, jo mørkere olien er, jo flere affaldsstoffer har du fået med ud af planten.

Farven på nol, skal gerne være klar, ligesom det ses på plantens topskud, små fine klare krystaller...

MoS [img]images/smiles/icon_biggrin.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 30 sep 2002 14:40 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 22 aug 2002 01:01
Indlæg: 62
Geografisk sted: Kbh.
EN lille ordforklaring! Jeg skrev ikke at nolen var god FORDI den var mørk,Jeg skev bare at den var GOD OG MØRK
Men du har helt ret i at jo mere klar den er jo renere er den [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]
Kan man forøvrigt ikke også bruge methanol, hvis man søger for at det fordamper helt inden at man ryger det [img]images/smiles/icon_confused.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img] [img]images/smiles/icon_smile.gif[/img]


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 okt 2002 11:25 
Offline
Medlem

Tilmeldt: 13 okt 2000 01:01
Indlæg: 474
Geografisk sted: Skandinavien
hvis du gider at bruge søgefunktionen er der flere gamle poster omkring det at trække nol med gas, den der med cola flasken virker ikke du skal have fat i en 10-20 cm elektriker rør istedet, og så skal du IKKE hælde det ud på et CD cover gassen opløser nogle af de plastic stoffer der i coveret og det er ikke fedt at ryge, brug istedet en glas kop der er rund og glat indvendigt, den kan du sætte i varmt vand, så er det meget nemere at få nolen ud igen.


Top
 Profil  
 
Indlæg: 02 okt 2002 11:55 
Offline
In our memories

Tilmeldt: 18 jul 2000 01:01
Indlæg: 1323
Geografisk sted: Periferien af Århus
hvis man har problemer med at få det sidste nol op af skålen, kan man med fordel helde en lille smule isopropyl alkohol ned i skålen.
Nol'en bliver så opløst i spritten og man kan helde det et andet sted hen og lade det tørre.


Top
 Profil  
 
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Dette emne er låst, du kan ikke redigere indlæg eller skrive yderligere indlæg.  [ 6 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hvem er online

Brugere der læser dette forum: Ingen og 7 gæster


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg

Søg efter:
Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team