Psychedelia.dk

Velkommen til psychedelia.dk. Vi er Danmarks største community for fornuftig anvendelse af rusmidler og legalisering.
Dato og tid er 08 jul 2025 05:40

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv et svar
Brugernavn:
Emne:
Meddelelsesindhold:
Indtast dit indlæg her, det må ikke indeholde mere end 60000 tegn. 

Smilies
:hjerte: :D :) :( :o :shock: :roll: :eyes: :? :cheers: :rocking: 8) :lol: :gud: :x :P :oops: :cry: :evil: :nus: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :hm: :offtopic: :peace:
Vis flere smilies
Fontstørrelse:
Skriftfarve
Handling:
BBkode er slået TIL
[img] er slået TIL
[flash] er slået FRA
[url] er slået TIL
Smilies er slået TIL
Anvend ikke BBkode
Anvend ikke smilies
Behandel ikke URL'er automatisk
Spørgsmål
Hvad hedder Danmarks største fristad placeret i københavn ?:
For at hindre automatiserede tilmeldinger og indlæg, bedes du besvare spørgsmålet.
   

Emnegennemgang - Kan man forædle svampe?
Forfatter besked
  Titel:  Re: Kan man forædle svampe?  Svar med citat
Det kan du godt, men det er ikke saa lige til. Den nemme maade at formere svampe paa er multispore, hvor du sproejter en sporeoploesning ind i en PF kage eller whatever. Der vil vaere mange forskellige "individer" i myceliet, som dog vokser sammen fordi det er samme art. Men forskellige dele af myceliet vil have forskelligt dna og det vil derfor vaere umuligt at avle dem efter bestemte egenskaber. Saa foerst skal du have nogle sporer til at gro i en petriskaal, hvor du kan isolere de forskellige mycelier fra hinanden. Saa skal de hver isaer dyrkes op og afproeves og du skal saa blande sporer fra de foraeldre du udvaelger og gentage det hele. Jeg tror ikke der er mange der foraedler svampe, men der er da nogle gode eksempler med P. Cubensis som Penis Envy og Redspore, som Big Jake naevner. Og gule og lyseroede oestershatte.
Indlæg : 26 mar 2014 08:14
  Titel:  Re: Kan man forædle svampe?  Svar med citat
Hej, jeg har gennem den seneste tid gået og tænkt en del om at man mon kan forædle svampe, altså avle på dem så de bliver f.eks større eller mere potente osv. Kan det lade sig gøre over en årrække?


Prøv at se her: http://fsre.nl/home/?p=403
Indlæg : 26 mar 2014 05:00
  Titel:  Kan man forædle svampe?  Svar med citat
Hej, jeg har gennem den seneste tid gået og tænkt en del om at man mon kan forædle svampe, altså avle på dem så de bliver f.eks større eller mere potente osv. Kan det lade sig gøre over en årrække?
Indlæg : 26 mar 2014 04:55

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Hop til:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team